W jakiej temperaturze zaparzać herbatę?
W jakiej temperaturze zaparzać herbatę?

Nasza współczesność charakteryzuje się specyficzną cechą: wciąż brakuje nam czasu. Żyjemy w nieustannym pędzie i trudno się nam zatrzymać choć na chwilę… Warto jednak zwrócić uwagę na drobne, codzienne rytuały, które wprawiają nas w lepszy nastrój. Jednym z nich jest celebracja parzenia herbaty. W tym artykule podejmiemy wątek odpowiedniej temperatury wody, ponieważ ten czynnik ma ogromne znaczenie.

O co najczęściej pytają nasi Klienci?

Pytanie o temperaturę wody do parzenia herbaty jest jednym z najczęstszych, które zadają nam nasi Klienci. Tak się składa, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Możemy powiedzieć w sposób następujący: to zależy! Każdy gatunek herbaty wymaga określonej temperatury wody.Lata doświadczeń pokazały nam, że jako konsumenci popełniamy wiele błędów w parzeniu herbaty. Kwestia odpowiedniej temperatury wody wciąż powraca jak bumerang. Stąd pomysł na ten artkuł, który – mamy nadzieję - będzie dla Ciebie przydatną ściągawką na przyszłość.

Temperatura wody do herbaty – czy to naprawdę aż tak istotne?

Prawdą jest, że wiele czynności wykonujemy automatycznie i jest to zupełnie ludzkie! Chcąc zaparzyć herbatę, grzejemy wodę w czajniku i następne zalewamy kubek czy filiżankę.Zwróć jednak uwagę, że z jakiejś przyczyny na opakowaniu herbaty najdziesz informację o tym, w jakiej temperaturze powinna być parzona. Tak, nie każda może być traktowana wrzątkiem!W grę wchodzi kwestia właściwości, które ma nam do zaoferowania konkretny napar. Wrząca woda może zabić nie tylko smak niektórych herbat, ale przede wszystkim kompletne zniwelować ich prozdrowotne działanie. Tego przecież nie chcemy!Przeczytaj dalszą część artykułu, a dowiesz się o najważniejszych zasadach dotyczących konkretnych gatunków herbaty.

Temperatura wody do herbaty a jej gatunek

Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką ściągę, w której poznasz zasady dotyczące parzenia herbaty. Temperatura wody będzie inna w zależności od gatunku, tak jak już wspomnieliśmy powyżej.Herbata czarna – to najprostszy przypadek. Zalewamy ją wodą o temperaturze ok. 96-98 stopni Celsjusza, czyli taką tuż po zagotowaniu.Czas parzenia: standardowo 2-3 minuty, im dłużej, tym tęższy napar (oraz cierpki!).Herbata zielona – nasi Klienci najczęściej pytają o temperaturę parzenia zielonej herbaty. Tutaj standardowo przedział zawiera się od 75 do 85 stopni Celsjusza. Pamiętajmy jednak, że ten gatunek wyróżnia się ogromem rozmaitych odmian, dlatego zawsze czytajmy etykietę!Czas parzenia: 1) jeżeli zależy nam na właściwościach pobudzających - 2-3 minuty, 2) jeżeli zależy nam na właściwościach uspokajających - 4-6 minut.Herbata czerwona – w tym przypadku używamy wody o temperaturze około 90 stopni.Czas parzenia: parzymy od 1 do 3 minut i warto przestrzegać tego czasu, ponieważ później herbata nabiera goryczki!Herbata biała – tutaj optymalny przedział to 85-95 stopni.Czas parzenia: pozostawiamy na 5-7 minut.Herbata żółta – woda powinna mieć od 80 do 85 stopni.Czas parzenia: optymalnie od 1 do 3 minut.Herbata niebieska – w tym przypadku stosujemy wodę o temperaturze około 90 stopni.Czas parzenia: parzymy od 1 do 4 minut.Herbata owocowa – zalewamy wodą o temperaturze 95-98 stopni.Czas parzenia: parzymy przez 5-8 minut w zależności od preferencji co do intensywności naparu.Herbata ziołowa – to zależy od rodzaju ziół, dlatego czytajmy informacje na opakowaniach.Czas parzenia: zioła parzymy długo – nawet do 15 minut, zwykle pod przykryciem.

Jak określić temperaturę wody? 

Oczywiste pytanie, które automatycznie się nasuwa, dotyczy tego, w jaki sposób określić temperaturę wody?Najprostsze rozwiązanie: zainwestuj w czajnik z regulacją. Na rynku jest dostępnych wiele modeli, w których ustawisz pożądaną temperaturę i nie będziesz już mieć żadnych wątpliwości.Oczywiście nie zawsze chcemy inwestować w nowy czajnik. W takim przypadku można się zaopatrzyć w termometr do parzenia herbaty. Warto mieć to proste akcesorium w swojej kuchni, może być bardzo przydatne.Jeżeli jednak nie masz jak określić temperatury wody, skorzystaj z naszej ściągi:

  • 95 stopni – do 1 minuty po zaparzeniu
  • 90 stopni - po 2 minutach
  • 85 stopni - po 4 minutach
  • 80 stopni - po 6 minutach
  • 75 stopni – po 8 minutach
  • 70 stopni – po 9 minutach
  • 60 stopni – po 14 minutach

O czym jeszcze warto pamiętać w kwestii wody?

Oczywiście zgadzamy się z twierdzeniem, że to wysokiej jakości susz herbaciany jest kluczem do sukcesu. Jednak na smak herbaty wpływa również woda, której używasz.Jak już zapewne się domyślasz, temperatura wody do herbaty to nie wszystko! Zwróć uwagę na kilka czynników. Idealna sytuacja to taka, kiedy woda jest:

  • świeża,
  • czysta,
  • przefiltrowana,
  • miękka, a nie twarda!

Zaleca się również, aby odczyn wody oscylował na poziomie między 6,5 a 7 pH. Tylko wtedy smak jest neutralny. Unikamy zbyt zasadowego lub kwasowego odczynu.Podpowiemy Ci prosty patent: korzystaj z dzbanka z filtrem, który nie tylko zatrzyma szkodliwe związki chemiczne, ale i wzbogaci wodę w pożądane składniki mineralne. Możesz się także zaopatrzyć w podzlewowy system filtrujący, jest to już jednak bardziej zaawansowana ingerencja, ponieważ wymaga podłączenia do instalacji wodociągowej.Jeszcze jedna ważna zasada na koniec: używamy wody, która była zagotowana tylko raz! Po przyswojeniu tych wszystkich informacji możesz ze spokojną głową zaparzyć swoją ulubioną herbatę. Smacznego!

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, a otrzymasz 10% rabatu na zakupy.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium