Klasyfikacja i oznaczenia herbat - co oznaczają poszczególne skróty?
Klasyfikacja i oznaczenia herbat - co oznaczają poszczególne skróty?

Liściasta i ekspresowa. Czarna, zielona, biała i czerwona. Herbata – bo o niej mowa – wydaje się nam prostym, a nawet banalnym produktem, który klasyfikujemy z absolutną łatwością. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości właściwa klasyfikacja herbat jest naprawdę skomplikowana. W tym tekście postaramy się wyjaśnić podstawowe pojęcia. Dlaczego? Ponieważ warto być świadomym konsumentem!

Klasyfikacja herbaty a jej jakość

Najprościej będzie zacząć od podstawowego podziału, który dotyczy wyglądu i struktury liścia.  Tak się przedstawia klasyfikacja herbaty w oparciu o jej jakość:

  • Jakość IV – najniższa: liść jest najbardziej rozdrobniony, ma postać pyłu, tworzy jednorodną masę. Nie możemy nawet rozpoznać jego struktury!
  • Jakość III – średnia: listki są zmiażdżone i przybierają postać drobnocząsteczkowego miału. Trudno jest rozpoznać pierwotną strukturę liścia.
  • Jakość II – wysoka: liście są częściowo połamane, a ich struktura jest już całkiem rozpoznawalna. Herbata nie zawiera jednak pączków!
  • Jakość I – najwyższa: są to herbaty o całych liściach, a susz zawiera również pączki.

Oznaczenia herbat – baza podstawowych terminów

Jeżeli rozumiesz już podstawowy podział, możemy przejść do konkretnej charakterystyki. Oznaczenia herbat, z którymi spotkasz się na opakowaniach, są skrótami pochodzącymi z brytyjskiej terminologii. Wyjaśnimy te najpopularniejsze, bo być może zetkniesz się z nimi podczas zakupów. Tak się przedstawia herbaciany alfabet:

  • B – broken – jest to herbata z połamanych liści.
  • F – fannings – odsiew i miał – takiej herbaty unikamy!
  • F – flowery – litera F może również oznaczać herbatę kwiatową z zawartością pączków, dlatego tak ważne jest dokładne czytanie etykiet.
  • M – mixed – czyli herbata będąca mieszanką różnych liści.
  • T – tip – herbata z pączków, ale w nierozwiniętym stadium.

Szczegółowa klasyfikacja herbat

Skoro zagłębiamy się coraz głębiej w herbaciane meandry, pora na kolejną porcję wiedzy. Usystematyzujmy kolejne symbole, które dotyczą herbat: o całych liściach, o łamanych liściach, miału oraz pyłu. Dzięki takiej wiedzy zyskasz pewność co do produktu, który kupujesz w sklepie.Zerknij na listę oznaczeń, które dotyczą kolejnych kategorii w klasyfikacji herbat. Zaczniemy od tych o najgorszej jakości. Oczywiście zdajemy sobie sprawę jak wiele symboli jest w powszechnym użyciu… Absolutnie nie musisz ich wszystkich zapamiętać!

  • Pył: D1, P1, PD1
  • Miał: BOPF, TGFOF, GFOF, FOF, OF, PF
  • Herbata o łamanych liściach: P/FP, BOP, BPS, TGFBOP1, GFBOP1, GBOP, FBOP, BOP, BP, FBOPF, BT.
  • Herbata o całych liściach: FTGFOP1, SFTGFOP1, TGFOP1/TGFO P, GFOP1, FOP/FOP1, OP sup, OP, BOP1.

Te szczegółowe oznaczenia herbat odnoszą się przede wszystkim do konkretnych regionów geograficznych, w których znajdują się plantacje. Nie chcemy Cię przytłoczyć ogromem informacji, dlatego nie będziemy wyjaśniać każdego z osobna.Ten artykuł ma Ci posłużyć jako drogowskaz przy czytaniu etykiet. Możesz go przecież sobie zapisać na przyszłość. Tym sposobem ustalisz, do której kategorii przynależy wybrany przez Ciebie produkt, jeżeli zetkniesz się z tego rodzaju symbolami.Celujemy oczywiście w herbaty o całych liściach lub o łamanych. Miał i pył znajdują się zazwyczaj w herbatach ekspresowych w torebkach/piramidkach.

Klasyfikacja herbaty a miesiąc zbiorów 

W ramach ciekawostki podpowiemy Ci, że istnieją również takie oznaczenia, które informują nas, w jakich miesiącach zbierano liście herbaty. Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy ma to jakikolwiek wpływ na jakość suszu i smak naparu… Owszem, ma i to spory!Warunki atmosferyczne, jakie panują w określonych miesiącach, oddziałują na kondycję liści. Inaczej będzie smakować herbata ze zbiorów wiosennych, a inaczej z letnich czy jesiennych. Poznaj najważniejsze z nich:

  • FF – first flush – jest to herbata, której liście pochodzą z pierwszego, wiosennego zbioru (marzec-kwiecień). Charakteryzuje się subtelnym, wręcz nieco kwiatowym smakiem.
  • SF – second flush – zbierana w okresie od maja do czerwca. Jako herbata z młodych pędów ma delikatny, nieco słodkawy posmak.
  • Autumnal – są to herbaciane listki z późnego, bo jesiennego zbioru. Napar wyróżnia się bardziej nasyconym, a nawet cierpkim smakiem.

Co więcej, zdarza się również, że mikroklimat w określonym regionie wpływa na rośliny rosnące w konkretnych plantacjach. Przekłada się to w bezpośredni sposób na właściwości fizyczne herbaty. Możesz się spotkać z takimi symbolami jak np.:

  • Highgrown – to wysokogórskie uprawy herbaty.
  • Monsun – w tym przypadku zbiory pochodzą z okresu monsunowego, któremu towarzyszą intensywne opady i wysoka wilgotność powietrza.

Dlaczego takie informacje mogą być dla nas przydatne?

Być może zastanawiasz się, skąd pomysł na artykuł o klasyfikacji herbat… Dlaczego powstał, po co te wszystkie znaczki i objaśnienia? Spieszymy z odpowiedzią! Świadomy konsument to zwykle zadowolony konsument. Warto poszerzać swoją wiedzę, szczególnie jeśli dotyczy produktów spożywczych, które dostarczamy organizmowi każdego dnia.Wyobraź sobie wypijane ilości herbaty w skali tygodnia, miesiąca, a nawet roku… Jako firma od zawsze stawiamy na wysoką jakość i sprawdzony asortyment, bo zależy nam nie tylko na satysfakcji, ale i zdrowiu naszych Klientów. Herbaty w naszym sklepie dobieramy w trosce o Twoje potrzeby!

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, a otrzymasz 10% rabatu na zakupy.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium