Kawa w ciąży - duet pełen kontrowersji
Kawa w ciąży - duet pełen kontrowersji

Kawa to uwielbiany napój, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Zagorzali kawosze nie wyobrażają sobie bez niej choćby jednego dnia! Połowę tej populacji stanowią panie. Część kobiet boryka się jednak z wątpliwościami, czy aby na pewno kawa w ich przypadku będzie bezpiecznym wyborem. Chodzi nam oczywiście o dylemat przyszłych mam.  Czy kawa w ciąży jest dozwolona? Zapraszamy do lektury.

Kawa a ciąża

Kawa to codzienny rytuał wielu osób. Przyszłym mamom przychodzi się jednak zmierzyć z dylematem – czy mogą sobie pozwolić na swój ulubiony napój, czy też nie?Ciąża to przecież wyjątkowy stan, w którym stosowanie wszelkich używek powinno być maksymalnie ograniczone. Kawę możemy zaliczyć do tego rodzaju substancji.Kobiety często zastanawiają się, czy picie kawy w ciąży akurat w ich przypadku będzie bezpieczne oraz jaka ilość kofeiny jest dozwolona.

Czym tak naprawdę jest kofeina i jak działa na organizm?

Kofeina bywa często demonizowana w kontekście ciąży. Najpierw odpowiedzmy więc na pytanie, czym właściwie jest i w jaki sposób wpływa na funkcjonowanie organizmu.To naturalna substancja, którą znajdziemy w ziarnach kawy. Jest wchłaniana w ciągu około 45 minut po spożyciu, a jej szczyt we krwi utrzymuje się do 2 godzin.Przyspiesza metabolizm, wykazuje działanie pobudzające, zwiększa koncentrację i redukuje uczucie zmęczenia. Kofeina oddziałuje więc na układ nerwowy, dlatego zalicza się ją do substancji psychoaktywnych.

Czy w ciąży można pić kawę?

Odpowiemy krótko: tak, picie kawy w ciąży jest dozwolone – pod warunkiem spożywania niewielkich ilości! Nadmierne spożycie kofeiny może być szkodliwe i dla rozwijającego się dziecka, jak i dla przyszłej mamy.Pamiętaj, aby o wszelkich wątpliwościach porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Każdy organizm ma przecież swoje indywidualne predyspozycje.

Jaka ilość kawy w ciąży jest bezpieczna?

Maksymalna dawka kofeiny, którą eksperci zalecają przyszłym mamom, to 200-300 mg na dzień. To dwie-trzy małe filiżanki słabej kawy dziennie.Należy jednak pamiętać, że kofeina nie jest zawarta jedynie w kawie, ale również w innych produktach spożywczych! Znajduje się m.in. w herbacie i napojach energetycznych, a nawet w czekoladzie.

Dlaczego należy ograniczyć spożycie kofeiny?

Warto mieć świadomość, że kofeina nie jest substancją obojętną dla płodu, jak i dla przebiegu ciąży. Łatwo wchłania się przez łożysko do płynu owodniowego!Narządy dziecka, które nie są w pełni wykształcone, nie poradzą sobie z prawidłowym metabolizowaniem kofeiny. Taka sytuacja może spowodować utrudniony transport substancji odżywczych, a co za tym idzie – zmniejszenie masy urodzeniowej maluszka.W niektórych źródłach możemy się również zetknąć z informacją, że nadmierne spożywanie kawy w okresie ciąży może się przyczynić do przyspieszenia akcji porodowej, wystąpienia wad rozwojowych, a nawet poronienia, o czym należy wiedzieć!Jeżeli akurat spodziewasz się dziecka, po prostu pamiętaj o umiarze i dziennej normie, która jest dopuszczalna.

Kawa a samopoczucie przyszłej mamy 

Nadużywana kawa ciąży może się również wiązać z pewnymi konsekwencjami dla zdrowia matki. Upośledza wchłanianie wapnia oraz żelaza, co może wywołać anemię!Warto wiedzieć, że kawa działa moczopędnie, co może być szczególnie dokuczliwe w przypadku kobiety ciężarnej. Poza tym może też powodować zgagę, podrażnić żołądek i wywoływać dolegliwości jelitowe.Niektóre przyszłe mamy borykają się z niepokojem, pobudzeniem i bezsennością, a kofeina może spotęgować te przykre dolegliwości.

Czy istnieje jakaś alternatywa?

Choć dozwolone jest spożywanie niewielkiej ilości kofeiny, niektóre kobiety wolą jednak całkowicie z niej zrezygnować. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnej alternatywy!Tradycyjną kawę możemy oczywiście zastąpić innymi wariantami. Jeżeli jesteś w ciąży, postaw na:

  • Kawę bezkofeinową – znajdziesz ją w naszym asortymencie! Jest równie smaczna i aromatyczna jak ta z zawartością kofeiny. Wyróżnia się korzystnymi właściwości prozdrowotnymi. Zawiera niewielkie ilości magnezu, potasu oraz witamin B2 i B3. To także bogate źródło antyoksydantów, które mają działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzapalne.Przeczytaj również: Czy kawa bezkofeinowa jest zdrowa?

Do swojego codziennego jadłospisu możesz także włączyć:

  • Kawę zbożową
  • Kawę z cykorii

Jaki napój zamiast kawy?

Zachęcamy do eksperymentowania ze smakami. Ciąża to przecież wyjątkowy czas, kiedy możesz rozpieszczać swoje kubki smakowe! W naszym sklepie znajdziesz przepyszne herbatki owocowe, które są dostępne w rozmaitych wariantach.Ponadto warto się również pochylić nad herbatą rooibos. Nie zawiera kofeiny, za to obfituje w antyoksydanty. Mogą ją pić nawet małe dzieci!Jeżeli jesteś w ciąży, pamiętaj także o piciu wody. Warto również sięgnąć po zdrowe soki, koktajle i smoothies – zarówno te owocowe, jak i warzywne! Takie napoje będą korzystne dla Ciebie i Twojego maluszka.

Bezpieczeństwo to podstawa

Musisz wiedzieć, że dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty wyróżniały się najwyższą jakością. Kawy i herbaty są starannie wyselekcjonowane oraz prawidłowo przechowywane. Wszystko w trosce o zadowolenie, jak i bezpieczeństwo naszych Klientów.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, a otrzymasz 10% rabatu na zakupy.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium