Naturalne sposoby na upał - jakie zioła warto pić latem?
Naturalne sposoby na upał - jakie zioła warto pić latem?

Lato to wyjątkowa pora roku. Cały rok czekamy, aż zrobi się ciepło, a słońce będzie nas ogrzewać swoimi promieniami. Zmiana klimatu sprawia jednak, że padają rekordowe temperatury, a upały stają się naprawdę dokuczliwe… Doskonale wiemy, że należy wtedy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jak to zrobić? Dziś podpowiemy Ci, jakie zioła warto pić latem!

Dlaczego warto pić zioła w czasie upałów?

Żar leje się z nieba, a Ty myślisz tylko o tym, aby pomóc sobie zimnym napojem? Najlepszym rozwiązaniem będzie woda lub właśnie herbatka ziołowa.

Niektóre zioła naprawdę dobrze nawadniają, chłodzą od środka organizm, a przy okazji doskonale nas relaksują. Jeżeli jeszcze nie polubiłeś ich smaku, możesz np. przygotować ziołową lemoniadę z dodatkiem cytryny, która zdominuje esencję.

Niestety wiele osób (w tym dzieci!) wciąż sięga po słodzone, gazowane napoje. Po pierwsze, niestety słodkie picie nie ugasi Twojego pragnienia. Po drugie, zdecydowanie nie jest to zdrowy wybór! Duże ilości cukru szkodzą nie tylko sylwetce, ale i ogólnej kondycji ciała!

Tym artykułem chcemy się zainspirować do wypróbowania czegoś nowego. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek. 

Jakie zioła warto pić latem?

Odpowiednia podaż płynów to absolutna podstawa. Naszą bazą powinna być przede wszystkim woda, ale niejednokrotnie rozglądamy się za takimi napojami, które oczarują nas konkretnym smakiem…

Letnie napoje skomponowane na bazie ziół i roślin będą doskonałą alternatywą! Nie tylko chłodzą, ale działają też korzystnie na organizm. Możesz się również pokusić o użycie różnych dodatków, np. sezonowych owoców. 

Zastanawiasz się, jakie herbaty ziołowe sprawdzą się letnią porą? Spieszymy z pomocą. Oto skrócona lista, którą możesz sobie zapisać na później:

  • Mięta
  • Melisa
  • Szałwia
  • Pokrzywa
  • Skrzyp polny
  • Czarny bez

Mięta – letnia królowa

Kiedy mówimy o ziołach idealnych na lato, zapewne pierwsza myśl kieruje się ku absolutnej królowej: mięcie. Wyróżniają ją właściwości chłodzące i orzeźwiające, dlatego jest tak chętnie wybierana przez wiele osób. Najlepiej wykorzystać świeże listki, które zrywamy prosto z gałązki. Dodajemy chłodną wodę, cytrynę i miód, a chętni mogą się także pokusić o kostki lodu. Tym sposobem zyskujemy pyszną i zdrową lemoniadę!

Melisa – subtelne ukojenie

Czy wiesz, że melisa również ma właściwości chłodzące? Napar z jej listków doskonale gasi pragnienie oraz odpręża organizm. Nie bez przyczyny roślina ta jest uprawiana w krajach basenu Morza Śródziemnego i to od ponad dwóch tysięcy lat, gdzie wciąż ceni się ją za świeży smak! Na bazie melisy możesz również przygotować domową lemoniadę, która podziała naprawdę kojąco…

Szałwia – pomoc w termoregulacji

Herbatka z szałwii sprawdzi się równie rewelacyjnie w upalne dni. Dlaczego? Jest znana ze swojej szczególnej właściwości – mianowicie reguluje temperaturę ciała, a co więcej, hamuje  również nadmierne pocenie. Z tego powodu zaleca się ją podczas gorączki, a nawet w okresie menopauzy, gdy kobiety borykają się z dotkliwymi uderzeniami gorąca. 

Pokrzywa – pogromczyni obrzęków

Spożywanie naparu ze świeżych liści pokrzywy jest wręcz zalecane późną wiosną i latem. Z jakiego powodu? Regularnie picie takiej herbatki pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, który objawia się obrzękami i opuchlizną. Regulacja nawodnienia ciała jest przecież kluczowa w czasie, gdy panują wysokie temperatury!

Skrzyp polny – przeciw nadmiernemu poceniu

Herbata ze skrzypu polnego również reguluje poziom nawodnienia. Jest także doskonałym orężem w walce z nadmierną potliwością, dlatego jej regularne spożywanie latem może się okazać świetnym panaceum na tę przykrą dolegliwość. Skrzyp oczyszcza organizm z toksyn i ma właściwości moczopędne. 

Czarny bez – przyjemne orzeźwienie

Zachęcamy Cię również do spróbowania naparu z czarnego bzu. Jego kwaskowaty posmak doskonale orzeźwia w gorące dni. Ponadto roślina ta dzięki wysokiej zawartości flawonoidów reguluje pracę ośrodków termoregulacji. Dzięki temu spożycie takiej herbatki obniży nieco temperaturę ciała.  

Czy każdy może pić zioła?

Historia ziołolecznictwa jest długa i bogata. Moc roślin w leczeniu i łagodzeniu wielu dolegliwości była wykorzystywana od wieków. Ziołowe herbaty w większości przypadków służą naszemu zdrowiu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Ziołowe herbaty – naturalny sposób na zdrowie

Istnieją jednak grupy osób, które powinny zachować ostrożność. Niektóre herbaty ziołowe nie powinny być spożywane przez kobiety w ciąży, kobiety karmiące i dzieci. Wybrane zioła mogą również kolidować z niektórymi schorzeniami i dolegliwościami oraz z przyjmowanymi lekami.

Jeżeli chcemy spożywać zioła latem, pamiętajmy o następujących zasadach:

  • Przestrzegamy dziennych dawek spożycia konkretnych ziół. Nie starajmy się przedobrzyć, bo efekt może być odwrotny od zamierzonego!
  • Sprawdźmy, czy leki, które przyjmujemy, nie wchodzą w reakcje z ziołami. Taka informacja powinna znajdować się na ulotce medykamentu.
  • W przypadku, gdy nie masz pewności, czy możesz spożywać konkretne zioła, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą!
  • Wybierajmy produkty ze sprawdzonych źródeł. Zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą. Satysfakcja i bezpieczeństwo naszych Klientów jest dla nas najważniejsze.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, a otrzymasz 10% rabatu na zakupy.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium